fbpx

Kolekcja SS20 do 50% taniej. Dowiedz się więcej.

Szybkie i przedłużone zwroty.

Z NAMI NIE CZEKASZ NA WIATR
Inspiracje
Opublikowany w

Surfing – w tym sporcie musi być Warun!

Opublikowany w

Surfować! – Twoje pierwsze skojarzenie? 😉

Zakładam, że nie jesteś tu z przypadku, a słowo surfowanie przywodzi Ci na myśl coś więcej niż tylko przeglądanie zakamarków stron internetowych… Oba znaczenia posiadają cechy wspólne, a metafora Internetu jako bezkresnego oceanu wydaje się niezwykle trafioną! W obu przypadkach, zarówno w sieci internetowej, jak i na oceanicznej fali warto opanować techniki poruszania się dbając o swoje bezpieczeństwo.

Surfować czy też uprawiać surfing oznacza jeździć po wzburzonej tafli wody (ślizgać się na fali) na specjalnej desce. 

W pływaniu na desce możemy wyróżnić trzy główne dyscypliny: surfing, windsurfing i kitesurfing.

Ogromne znaczenie dla osób uprawiających surfing mają warunki pogodowe. Po prostu musi być Warun! Podwodna topografia terenu nieustannie wpływa na każdą falę, dlatego trzeba obserwować, czekać i wybrać właściwy moment na zmierzenie się ze swoją falą.

Na czym polega surfowanie?

Dla niektórych surfing to zajęcie rekreacyjne, dla innych sport ekstremalny, czyli wysokiego ryzyka. Ekstremalne warunki przeznaczone są dla sportowców, którym nie straszne kilkunastometrowe fale. W większości jednak miłośnicy tego sportu szukają mniejszych, 2 – 3 – kilkumetrowych fal.

Warun Surfing – koszulka dla niej, koszulka dla niego

Jak wygląda uprawianie surfingu? 

Na początku surfer wypływa w stronę oceanu leżąc na desce na brzuchu i „wiosłuje” rękami. Gdy fala nadchodzi, kieruje deskę w stronę brzegu. Podnosi się energicznie (wyskakuje z pozycji leżącej) na nogi i próbuje jak najdłużej ślizgać się na fali. Sztuką jest odpowiednie kontrolowanie deski poprzez balansowanie ciałem. Za każdym razem są to solidne lekcje koordynacji ruchowej. 

Od początku

Pierwsze wzmianki o surfingu znaleziono w starożytnej Polinezji (wschodniej części Oceanii). Malarstwo naskalne świadczy o tym, że jazda na falach była istotną częścią lokalnej kultury. Następnie, za sprawą Polinezyjczyków, sport dotarł na Hawaje (prawdopodobnie od VI wieku), gdzie szybko stał się sposobem na życie, osadził głęboko w tradycji i zadomowił na dobre. Za sztukę uznano umiejętność dawnego polinezyjskiego surfowania oraz talent w rzeźbieniu desek.

Europejczycy dowiedzieli się o surfingu w XVIII wieku dzięki opisom podróżników, ale dynamiczny rozkwit uprawiania surfingu w Europie szacuje się na lata 60. XX wieku.

Spektakularne fale

Od tego czasu najlepsi z najlepszych prześcigają się w pływaniu po największych falach.

Rekord świata w tej kategorii ustanowił brazylijski surfer Rodrigo Koxa w 2018 roku, który surfował na fali o wysokości 24,38 m w Nazare.

Poprzedni najlepszy wynik należał od 2011 r. do Amerykanina Garretta McNamary, który w tym samym miejscu surfował na fali o wysokości 23,77 m. 

W kolei w 2020 roku rekord Guinnessa wśród kobiet w surfowaniu po największej fali pobiła Brazylijka Maya Gabeira. W portugalskim Nazare pokonała falę wysokości 22,40 metra. 

Nazare

Jakie inne miejsca, poza słynącym z najwyższych fal na świecie, Nazare, warto odwiedzić?

Najbardziej znane spoty surfingowe w Europie to: 

Portugalia: Peniche, Ericeira 

Hiszpania: Lanzarote i Teneryfa na Wyspach Kanaryjskich, Zarautz

Francja: Biarritz

Przygotowujesz się do wyjazdu surfingowego? Przeczytaj artykuł: Strój surfera – w co się ubrać na wodę

Dołącz do rozmowy

KOSZYK 0

Konto
Lista życzeń

Lista życzeń

Wejście

Utwórz konto

Twoje dane osobowe będą wykorzystywane do wspierania korzystania z tej witryny, zarządzania dostępem do Twojego konta oraz do innych celów opisanych w naszej polityka prywatności.

Odzyskiwanie hasła

Zgubiłeś hasło? Proszę wprowadzić swoją nazwę użytkownika lub adres e-mail. Otrzymasz link do utworzenia nowego hasła przez e-mail.

KOSZULKI
BLUZY
DRESY
CZAPKI
LYCRY
WARUN.PL

00-732 Warszawa ul. Łużycka 2/12